امروز : پنج شنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۹ ساعت ۰۴:۳۸
منتشر شده : اسفند ۲, ۱۳۹۸ | ­ ­ کد خبر:661 ­ ­ تعداد بازدید : 466

پیاز زعفران مرغوب

saffron bulbs 1 - پیاز زعفران مرغوب

پیاز زعفران مرغوب

 

اگر کشاورزان هنگام خرید پیاز زعفران نوع مرغوب آن را انتخاب کنند بی گمان محصول بهتر و با کیفیت تر  و بیشتری  هم برداشت خواهند کرد. همچنین نگهداری پیاز زعفران محله ای بسیار مهم است که باید به آن دقت کرد. پیازهایی که برای کاشت انتخاب می شوند بایستی دارای وزن ۸ گرم و دارای جوانه انتهایی سالم و بدون پوسیدگی باشند، هر چه پیاز درشت تر باشد محصول به دست آمده مرغوب تر و عملکرد سالهای ابتدایی کشت بیشتر خواهد بود. به همین دلیل معمولا پیازها را از مزارع ۳ تا ۴ ساله انتخاب می کنند. در هر صورت هنگامی که برگ ها کاملا خشک شدند پیازها را از خاک در می آورند.

تهیه و انتخاب پیاز مرغوب نه تنها باعث افزایش بازدهی در همان سال نخست می شود بلکه باعث بچه زایی بیشتر و تولید پیازهای درشت موجب افزایش محصول سال بعد نیز می شود وزن پیازهای زعفران بین ۱ تا ۲۰ گرم متفاوت است. برای کشت زعفران بهتر است پیازهای بالای ۸ گرم را انتخاب نمود.

 

برای برداشت پیاز زعفران روش مهم وجود دارد.

 

در شیوه نخست پیاز های زعفران راا از زمین های کشاوزی بهه صورت مستقیم خارج می نمایند.

در شیوه دوم پس از آبیاری و خیس نمودن زمین های کشاورزی، پیاز های زعفران را با استفاده از ابزار های کشاورزی از زمین خارج می کنند. در شیوه دوم پیشنهاد می شود تا پس از برداشت پیاز ها آنها را بلافاصله به زمین های خشک منتقل نمایید. عموما شیوه اول طرفداران بیشتری دارد و در هنگام خواب بودن گیاه و عموما در گرمی هوا از این شیوه استفاده می شود.

 

چه اندازه پیاز زعفران برای کاشت مناسب است

 

یکی از مهم ترین ویژگی های پیاز زعفران برای کاشت، سایز و اندازه پیاز زعفران است. پیاز زعفران هر چه بزر گتر باشد بهتر است اما نباید از حدی بزرگتر باشد. طبق تحقیقی که در گذشته انجام شده، پیاز زعفران با وزن بیشتر از ۳۰ گرم بازدهی پایینی خواهد داشت.

اندازه پیازهای زعفران از ۱ گرم شروع می شود تا ۵۰ گرم است  و هر اندازه که وزن پیاز بیشتر باشد شانس گلدهی بیشتری  هم خواهد داشت. روشهای گوناگونی وجود دارد تا بتوان تشخیص داد که چه پیازی برای کاشت مناسب تر است. قدیمی ها می گفتند که موقع کاشت، پیازتان را معاینه کنید. بهتر است پیازی را بخرید که اندازه اش چیزی میان فندق یا گدو باشد و به سراغ پیازهای کوچکتر نرویددر زمان جدید و عصر حاضر، حرفهای قدیم تایید شده و تحقیقات هم نشان داده است که برای کشت سنتی و قدیمی زعفران، پیازهایی که ۲ تا ۳ سال از عمرشان می گذرد و اندازه شان از ۵ گرم بیشتر است، مناسب کاشت هستند. ولی بهتر آنست که تا جایی که می توانید، پیازهایتان بالای ۸ گرم وزن داشته باشند. اما برای کشت گلخانه ای، هر کدام از پیازهای زعفرانتان باید حداقل ۱۵ گرم وزن داشته باشند.

اگر سال اولی است که زعفران کشت می کنید باید پیازی را بفرمایید که داراری قارچ و کنه نباشد برای اینکه این موضوع را بفهمید، باید کمی از پوست آن را بکنید و مشاهده کنید که بر روی آن سوراخی مانند سوراخی که بر روی میوه های کرم خورده وجود دارد، نباشد.

درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
5 (1 رای)
امتیاز نظرات 0 (0 امتیاز دهی)

1 بار پسنديده شده است


برچسب‌ها, ,

پاسخی را بگذارید

درحال ارسال

فروش پیاز زعفران درجه یک از اواسط اردیبهشت ماهاطلاع رسانی رایگان همزمان با آغاز فروش پیاز زعفران