امروز : پنج شنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۹ ساعت ۰۴:۳۸
منتشر شده : اسفند ۲, ۱۳۹۸ | ­ ­ کد خبر:670 ­ ­ تعداد بازدید : 462

کشت ایروپونیک زعفران

Greenhouse cultivation 2 1024x682 - کشت ایروپونیک زعفران

کشت ایروپونیک زعفران

این روش کشت نخستین بار توسط یک فرد چینی به نام بن که دانش آموخته ی کشاورزی بود در تبت  عنوان یک منطقه خودمختار انجام شد. در آغاز بسیاری از اهل فن و نخبگان این طرح را نشدنی دانستند اما آقای بن با تلاش توانست برداشت بسیار زیادی با همین روش داشته باشد. سال ۲۰۰۱ این طرح گسترش یافت و به دلیل بهداشت و کیفیتی که داشت به دستور رییس جمهور چین ملی اعلام شد. کشت گلخانه‌ای زعفران در حال حاضر اصلی‌ترین نوع کشت زعفران در چین می‌باشد. این طرح در کشورهای دیگر نیز مورد استقبال قرار گرفته و به دنبال درخواست و تحقیقات در این مورد با همکاری مهندس چینی موفق به کشت و برداشت شدند.

کشورهایی از قبیل اسپانیا، امارات، ترکیه، شمال افغانستان و هندوستان وارد رقابت در این مورد شده‌اند.

 

آشنایی با روش کشت

در خردادماه پس از زردشدن علف گیاه، پیاز از خاک جدا شده و در محیطی که دارای تهویه مناسب  و خنک باشد انبار می‌کنیم. در اول شهریور ماه پیازهای بالای ده گرم در طبق‌های چوبی قرار داده شده و به محیط گلخانه‌ای برده می‌شود. در دما و نور و رطوبت مناسب که در بازه‌ی زمانی متغییر می‌باشد، نگه‌داری می‌شود.

در مهرماه پیازها شروع به جوانه‌زدن می‌کند. در این مدت از اطراف پیاز جوانه‌های بسیاری می‌روید که باید به جز دو یا سه جوانه اصلی، دیگر جوانه‌ها از پیاز حذف گردد این کار باعث جلوگیری از هدررفتن توان پیاز برای گل دهی می‌باشد.

ناگفته نماند آب موردنیاز برای رشد فقط از طریق رطوبت محیطی تأمین می‌شود و هیچ‌گونه تماس مستقیم و هیچ‌گونه آب تماس مستقیم با پیاز داشته باشد. به این دلیل که باعث رشد ریشه در پیاز می‌شود:

۱ـ باعث رشد ریشه در پیاز می‌شود ۲ـ احتمال پوسیدگی پیاز بالا می‌رود ۳ـ باعث انتقال بیماری می‌شود.

پیاز در اواخر آبان یا اوایل آذر شروع به گل دهی می‌کند و بعد از برداشت گل پیاز و گذران مراحل ضدعفونی و حذف جوانه‌های اضافی به زمین بازگردانده می‌شود در سال بعد مراحل تکرار می‌شود.

 

درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
4 (1 رای)
امتیاز نظرات 0 (0 امتیاز دهی)

1 بار پسنديده شده است


برچسب‌ها, ,

پاسخی را بگذارید

درحال ارسال

فروش پیاز زعفران درجه یک از اواسط اردیبهشت ماهاطلاع رسانی رایگان همزمان با آغاز فروش پیاز زعفران